Praca miernikiem wartości człowieka w powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” - plan wypracowania - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
c) dzięki znajomości z Jankiem stopniowo uświadomiła sobie, jak ważną wartością w życiu człowieka jest praca. Nie wstydziła się stanąć w jednym szeregu z chłopami podczas żniw. Nauczyła się czerpać radość z wysiłku fizycznego. Zrozumiała, że praca daje jej satysfakcję, sprawia, że człowiek staje się użytecznym. W pracy odnalazła zadowolenie, poczucie spełnienia i upragnioną niezależność.

II Bohaterowie negatywni, wiodący próżniaczy tryb życia:

1. Emilia Korczyńska:
a) krótka informacja o bohaterce.
b) życie Emilii Korczyńskiej skupia się wokół zaspokajania swoich potrzeb i przyjemności. Kobieta nie stara się wypełniać obowiązków pani domu, całe dnie spędza, czytając książki. Unika wysiłku i rzadko opuszcza swój salon.
c) bezcelowa egzystencja i brak zajęcia sprawiają, że Emilia jest znudzona swoim życiem.

2. Zygmunt Korczyński:
a) krótka informacja o bohaterze.
b) Zygmunt jest typowym kosmopolitą, gardzącym swą narodową tożsamością, tym, co wiejskie i chłopskie. Życie za granicą sprawiło, że zatracił poczucie przynależności do ziemi rodowej. Nie potrafi zarządzać majątkiem, trwoni pieniądze na własne przyjemności i niespełnione marzenia o sławie malarza, unika pracy i dąży do sprzedania Osowców.

3. Teofil Różyc:
a) krótka informacja o bohaterze.
b) Teofil nie interesuje się losem odziedziczonego majątku, wydaje pieniądze na morfinę i romanse z kobietami. Brak jakiegokolwiek pożytecznego zajęcia czyni z niego człowieka cynicznego, bezwartościowego, wiodącego bezcelową egzystencję.

4. Praca w powieści Elizy Orzeszkowej jest jedną z kategorii hierarchizujących bohaterów. Ci, którzy cenią swoje obowiązki, potrafią być pożytecznymi, zyskują w oczach pisarki i czytelników i cieszą się ich sympatią. Z kolei bohaterowie, którzy wiodą próżniaczy tryb życia i nie wiedzą, jaką wartość w życiu człowieka ma praca, wzbudzają niechęć i są godni politowania.

Zakończenie
Praca w „Nad Niemnem” stanowi o człowieczeństwie, daje poczucie godności osobistej i nadaje sens życia bohaterom, którzy potrafią docenić jej wartość. Zastanów się, czy pracę można uznać za miernika wartości człowieka.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Nad Niemnem - streszczenie
2  Kompozycja „Nad Niemnem”
3  Natura i człowiek w powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” - plan wypracowaniaKomentarze: Praca miernikiem wartości człowieka w powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” - plan wypracowania

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: