Rola przeszłości w życiu bohaterów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - plan wypracowania - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
3. Justyna Orzelska:
a) podstawowe informacje o bohaterce.
b) nie pamięta czasów powstania i przez wiele lat nie interesowała się zagadnieniami patriotycznymi. Rozmowy z Janem, jego opowieść o czasach powstania, którą po raz pierwszy usłyszała przy Mogile, budzą w niej tożsamość narodową i uczą szacunku wobec ojczyzny.

III Wpływ historii Jana i Cecylii na ród Bohatyrowiczów:
1. Dla rodziny Bohatyrowiczów ważnych czynnikiem, kształtującym ich osobowość, jest historia, związana z legendarnymi założycielami rodu. Pokrótce przybliż legendę o Janie i Cecylii.

2. Legenda o parze kochanków, przekazywana z pokolenia na pokolenie, uczy Bohatyrowiczów szacunku wobec idei, jakie przekazywała, wiary we własną wartość i przypomina o czasach świetności rodu.

Zakończenie
Przeszłość odgrywa znaczącą rolę w życiu bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej. Przypomina o wartościach, które powinny być dla nich aktualne, determinuje ich zachowanie i kształtuje ich charaktery. Dla niektórych jest czasem, z którym wiążą się bolesne wspomnienia, dla innych – źródłem odkrywania własnej tożsamości narodowej.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Nad Niemnem - streszczenie
2  Charakterystyka Emilii Korczyńskiej
3  Natura i człowiek w powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” - plan wypracowaniaKomentarze: Rola przeszłości w życiu bohaterów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - plan wypracowania

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: