Tendencje pozytywistyczne w „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - plan wypracowania - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
5. Wartość ziemi ojczystej:
Orzeszkowa podkreśla wartość ziemi ojczystej, o którą należy szczególnie dbać ze względu na trudną sytuację narodu polskiego, oczekując na odzyskanie niepodległości. Ziemia ukazana jest jako idea ojczyzny, symbol trwałości narodu niezależnie od okoliczności politycznych. W jaki sposób przywiązanie do ziemi ojczystej u rodowej okazują Witold, Benedykt i Bohatyrowiczowie?

6. Etos pracy:
a) zdefiniuj pojęcie „etos pracy”.

b) praca w „Nad Niemnem” stanowi podstawowy miernik wartości człowieka, stanowi o jego godności, nadaje sens jego życiu i poczucie szczęścia. Dla Benedykta Korczyńskiego praca nierozerwalnie łączy się z umiłowaniem ziemi, uważa ją za sens swego życia i akt patriotyzmu. Marta Korczyńska – praca sprawia, że czuje się potrzebna, jest sensem jej egzystencji. Justyna Orzelska – w pracy odnajduje prawdziwą radość, dzięki niej jej życie staje się wartościowe. Jan i Anzelm Bohatyrowiczowie – praca daje im zadowolenie, poczucie godności i wolności, stanowi źródło utrzymania. Witold Korczyński – pracę postrzega jako obowiązek każdego obywatela wobec kraju.

Zakończenie
W powieści „Nad Niemnem” Eliza Orzeszkowa poruszyła ważne idee pozytywistyczne, wskazując jednocześnie możliwości ich realizacji. Zastanów się, jakie znaczenie miały dla ówczesnych Polaków miały postulaty pisarki.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Nad Niemnem - streszczenie
2  Czas i miejsce akcji Nad Niemnem
3  Kompozycja „Nad Niemnem”Komentarze: Tendencje pozytywistyczne w „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej - plan wypracowania

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: